Нова доба в історії української літературної мови
1798 рік - знаменний в
українській культурі. Тоді в далекому Санкт-Петербурзі була надрукована
"Енеїда" Івана Петровича Котляревського (три перші частини), від якої
починається нова доба в історії української літератури і літературної мови.
"1798 рік, рік появи "Енеїди", став поворотною історичною датою в розвої української літературної мови, став бо її наріжним каменем" (І.Огієнко).
"Енеїда" - це справжня
енциклопедія життя українського народу.
"Мало не кожна строфа поеми для тих, хто уміє ту енциклопедію читати, може розгорнутися в цілу наукову розвідку про той чи інший аспект сучасної І.Котляревському дійсності. Письменник завжди дотримувався правди життя, яка повнокровно струмує в кожному рядку поеми. Зрозуміти предмет, явище, подію, ім'я, назване в поемі, - тільки половина справи. Друга, не менш важлива, - з'ясувати, в якому контексті твору, а разом з тим і реальної дійсності, історичної доби постає все, що складає зміст поеми. У ній не те, що строфи, - рядка, жодного слова немає, вжитого просто так, для зв'язку між епізодами. Все працює, все несе смислове навантаження, кожне слово - там, де йому належить бути. І в усьому - виняткове знання буття українського народу, його психології, його характеру" (О.Ставицький).
"Енеїда" мала великий
вплив на формування самосвідомості українського народу, на її зростання. Твір
поширювався в рукописних копіях, бо тираж опублікованої "Енеїди" був досить
малий. Але ще й до появи її в друці, твір читали в рукописному вигляді. Він
став популярним.
"Україна з захопленням читала чудовий твір могучого пера, - писав біограф Котляревського С.П.Стеблін-Камінський: легкість розповіді, вірність барв, тонкі жарти, живі ескізи звичаїв, побуту були в повній мірі нові, чарівні...
І.Котляревський був
великим гуманістом і вболівав за долю свого народу, покривдженого й
зневаженого, ставав на його захист.
А тому й писав О.Білецький: "Однак в "Енеїді" Котляревського є й ще дещо, чого не могли не відчути читачі поеми. За героями відчувається автор - носій гуманних і прогресивних ідей, хоч він і прикриває своє справжнє обличчя комічною маскою.
"Енеїда" І.Котляревського ввійшла в золотий фонд не лише української, а й світової культури. Краси й сили їй надала ще й чарівна музика Миколи Лисенка, який створив оперу за цією поемою. Її озвучив також і Лев Лопатинський. "Енеїда" органічно вплелася і в образотворче мистецтво українських художників. Вона живе разом з її автором, бо те, що служить народові, не вмирає.