День української писемності та мови

24.09.2020

День української мови

Кожного року, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови. Офіційним святом цей день став у 1997 році. Дата 9 листопада припадає і на вшанування пам'яті Нестора Літописця, адже, за інформацією вчених, саме з його праць починається українська мова. Нестор-літописець був священнослужителем Київо-Печерської лаври та літописцем. Його мощі досі знаходяться у Києві, в печерах лаври.

Упродовж століть українська мова, так само як і її носій - український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна.

У День української писемності та мови за традицією:

  • покладають квіти до пам'ятника Несторові Літописцю;
  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс проводився за підтримки Міністерства освіти та науки та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників - понад 5 млн із 20 країн світу.

5 фактів про українську мову

  • В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов'янського календаря. Частково вони присутні й у інших слов'янських мовах, чого не скажеш про російську.
  • Найдовше слово в українській мові - «дихлордифенілтрихлорметилметан». Назва хімікату для боротьби з шкідниками складається аж з 30 літер!
  • Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються до сьогодні.
  • Івана Котляревського не дарма вважають основоположником нової української мови. Офіційно вважається, що саме після видання його «Енеїди», наша мова була прирівняна до літературної.
  • Значна кількість вживаних до сьогодні українських слів , прийшли до нас ще з часів трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні дохристиянських часів та значний слід у давньо-індійській мові - ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.

За традицією в День української писемності та мови нагороджують кращих українських літераторів і популяризаторів українського слова і заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою.

Щороку 9 листопада стартує Міжнародний конкурс знавців української мови. Це конкурс, який має на меті утвердження статусу української мови, піднесення її престижу серед молодих поколінь, а також виховання поваги до культури і традицій України. Переможці конкурсу, крім цінних подарунків, отримують грошову винагороду в розмірі 3−7 тисяч гривень в залежності від вікових груп.

За день до свята, 8 листопада, українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності, щоб перевірити свою грамотність.

В день української мови усі навчальні заклади святкують його проведенням різних конкурсів та урочистих заходів , цим самим вшановуючи засновників цього свята!

© 2020 AG| Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати